Co muszę wiedzieć przed założeniem instalacji fotowoltaicznej?

W ostatnim czasie coraz więcej osób zastanawia się nad montażem paneli fotowoltaicznych. Energia pozyskiwana ze słońca jest ekonomiczna i ekologiczna. Fotowoltaika stanowi odnawialne źródło energii i jest jednym z najbardziej ekologicznych i przyszłościowych metod jej pozyskiwania. Przed podjęciem decyzji o założeniu instalacji fotowoltaicznej warto jednak zapoznać się z kilkoma istotnymi zagadnieniami.

Panel fotowoltaiczny
Panel fotowoltaiczny
Panel fotowoltaiczny

Wybór instalacji fotowoltaicznej

Na rynku dostępne są różne typy instalacji fotowoltaicznych. W zależności od potrzeb i budżetu można wybrać instalację monokrystaliczną, polikrystaliczną lub cienkowarstwową. Każda z nich ma swoje zalety i wady, dlatego warto przeprowadzić przed zakupem szczegółową analizę.

Przed założeniem instalacji fotowoltaicznej należy ocenić potencjał słoneczny Twojego domu. Nie każdy dach jest odpowiedni do zamontowania paneli słonecznych, a poziom nasłonecznienia może się różnić w zależności od regionu. Aby sprawdzić, czy Twój dach jest odpowiedni do zamontowania paneli fotowoltaicznych, warto skonsultować się z ekspertem.

Solvent Energy zapewnia kompleksową obsługę przy montażu instalacji fotowoltaicznej. Rozpoczyna się ona od audytu technicznego, który ma na celu sprawdzenie zdolności montażowych oraz tego, czy nie występują żadne przeciwwskazania, aby instalacja powstała. Następnie przedstawiamy najlepszy wariant pod kątem produkcji, bezpieczeństwa i opłacalności.

Kolejnym etapem jest projekt. Wykonujemy go po to, abyś mógł zobaczyć wizualizację swojej inwestycji oraz poznać możliwości produkcyjne instalacji. Jeżeli wyniki, które otrzymamy w projekcie, są zadowalające dla nas i klienta, przechodzimy do kolejnego etapu. W miejscu instalacji pojawia się wraz ze sprzętem zespół Solvent Energy, aby następnie przystąpić do montażu. Po zakończeniu procesu następuje zgłoszenie instalacji do operatora sieci energetycznej.

Zobacz więcej:
https://www.solventenergy.pl/fotowoltaika
Dofinansowanie do fotowoltaiki

Dofinansowanie do fotowoltaiki

Cena instalacji fotowoltaicznej zależy od jej mocy i wydajności. Instalacja o mocy 4 kilowatopików może kosztować od 15 do 25 tysięcy złotych. Warto pamiętać, że koszt instalacji fotowoltaicznej obejmuje nie tylko panele, ale także ich montaż, pomoc w uzyskaniu dofinansowania, czy też opłaty administracyjne.

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na oszczędności na rachunkach za prąd, ale także może przynieść zyski. W przypadku gdy instalacja wytwarza więcej energii, niż jest potrzebne do zasilenia domu, można sprzedać nadwyżkę do sieci i otrzymać zwrot kosztów.

W Polsce istnieje wiele możliwości dofinansowania zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych. Państwo dąży do ograniczania wykorzystywania paliw kopalnych i zachęca do korzystania z odnawialnych źródeł energii. W ramach programu „Mój Prąd” można otrzymać dofinansowanie nawet do 50% wartości instalacji fotowoltaicznej.

Zobacz więcej:
https://www.solventenergy.pl/fotowoltaika
Bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej

Bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia, jednak warto pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa. Podczas montażu i demontażu paneli należy zachować ostrożność, a także pamiętać o stosowaniu odpowiednich zabezpieczeń. Warto korzystać z usług profesjonalistów, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w zakresie montażu instalacji fotowoltaicznych, a także są zaznajomieni z normami i przepisami związanymi z bezpieczeństwem.

Przed przystąpieniem do instalacji należy również dokładnie przetestować każdy element, w tym panele, inwerter, przewody i zabezpieczenia, aby upewnić się, że są one w pełni sprawne i bezpieczne. Panele fotowoltaiczne generują prąd stały, dlatego konieczne jest wdrożenie odpowiednich działań zapobiegających wypadkom.

Projekt każdej instalacji fotowoltaicznej o mocy przekraczającej 6,5 kWp musi zostać uzgodniony z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Znacząco redukuje to ryzyko, a Solvent Energy świadczy kompleksową pomoc w zakresie wszelkich uzgodnień z zewnętrznymi organami, abyś jak najprędzej mógł cieszyć się energią z bezpiecznej instalacji fotowoltaicznej.