Jak to działa? Czy warto założyć instalację?

2021-4-20 · Fotowoltaika

O CZYM W OGÓLE MOWA?

Instalacja fotowoltaiczna lub przydomowa elektrownia słoneczna. Zapewne wiesz‚ że służy do produkowania prądu z promieni słonecznych‚ zagadnienie fotowoltaiki jest jednak dużo bardziej obszerne. Jeśli chcesz zgłębić się w ten temat i poszerzyć swoją wiedzę‚ jesteś w dobrym miejscu. Przed podjęciem decyzji o inwestowaniu we własną elektrownię na dachu warto dowiedzieć się więcej na ten temat‚ aby bez trudu móc współpracować z doradcą i uzyskać najkorzystniejszą koncepcję dla siebie.


Z JAKICH CZĘŚCI SKŁADA SIĘ INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA?

Głównym elementem instalacji są panele‚ których zadaniem jest zamiana promieni słonecznych‚ które na nie padają‚ w prąd stały. Panel to po prostu szeregowo połączone ze sobą ogniwa krzemowe. W zależności od rodzaju tych ogniw‚ panele możemy rozróżnić na dwie grupy: monokrystaliczne i polikrystaliczne. Monokrystaliczne‚ jak sama nazwa wskazuje‚ to ogniwa zbudowane z dużego monokryształu krzemu. Osiągają większy poziom mocy podczas dni o dużym nasłonecznieniu. Polikrystaliczne to takie‚ których ogniwa zostały stworzone przy użyciu wielu wykrystalizowanych monokryształów krzemu. Ten doskonale radzi sobie w dni pochmurne‚ kiedy nasłonecznienie panelu nie jest wysokie. Ogniwa monokrystaliczne są zdecydowanie lepszym wyborem od polikrystalicznych. Ich zaawansowana i bardziej nowoczesna struktura sprawia‚ że (jak już wspomniano powyżej) możemy zamontować mniejszą ilość i liczyć na lepszy stosunek wytworzonej energii do powierzchni.

Kolejnym ważnym elementem każdej instalacji jest falownik‚ inaczej inwerter. Jest najbardziej znaczącym elementem instalacji‚ ponieważ zamienia napięcie stałe (DC)‚ wytworzony przez panele‚ w zmienne (AC)‚ które pozwala zasilić urządzenia elektryczne w naszym domu. W jego skład wchodzą: układy wejściowe łączące łańcuch modułów‚ układ sterujący‚ zabezpieczający dzięki któremu instalacja pracuje w sposób wydajny i bezpieczny oraz układ śledzenia maksymalnego punktu pracy modułów (MPPT)‚ to znaczy‚ że cały czas w ciągu pracy instalacji ten układ śledzi napięcie na panelach. Nowoczesne inwertery pozwalają na wygodne monitorowanie ich pracy poprzez aplikację‚ którą możesz pobrać na telefon. Falownik‚ oprócz zamiany DC na AC kontroluje i monitoruje parametry pracy sieci takie jak: częstotliwość‚ napięcie oraz odpowiednio reaguje‚ gdy parametry są poza dopuszczalnymi normami — wtedy odłącza falownik od sieci. 

Jeśli chcesz‚ aby instalacja służyła Ci długo i sprawnie to nie powinieneś oszczędzać na falowniku. Lepiej sprawić sobie górujący model i tym samym zapewnić bezpieczeństwo sobie i swojej rodzinie‚ niż po kilku latach załamywać się nad zawodzącym inwerterem z niskiej półki cenowej‚ o wątpliwej jakości‚ z niskimi gwarancjami.

Żeby instalacja zaczęła pracować trzeba połączyć falownik i panele przewodami. Ważne jest‚ aby kable posiadały miano solarnych i miały przekrój odpowiedni dla mocy Twojej instalacji. Przewody solarne są odporne na promienie UV i na niekorzystne warunki atmosferyczne‚ dzięki czemu nie zostaną uszkodzone w miejscach‚ w których są nieosłonięte (np. na zewnątrz instalacji‚ czyli przy połączeniach paneli).

Konstrukcja‚ na której zamontowana zostanie Twoja instalacja mogą być podzielone na 3 główne grupy‚ ze względu na miejsce‚ w którym się znajdzie: konstrukcja wolnostojąca (na gruncie)‚ konstrukcja na dach płaski oraz konstrukcja na dach skośny. 

Konstrukcje wolnostojące mogą być montowane do podłoża poprzez wbijanie słupów w grunt‚ kotwienie do płyt lub fundamentów betonowych‚ wkręcane lub zalewane betonem.


Konstrukcje na dach płaski zwykle są montowane pod kątem od 15 do 35 stopni. Można wyróżnić dwa rodzaje: tradycyjny‚ przykręcany do dachu lub balastowy‚ niewymagający ingerencji w pokrycie dachowe.

Konstrukcje na dach skośny mogą być montowane na dachach pokrytych: dachówką ceramiczną‚ blachodachówką‚ blachą na rąbek stojący‚ blachą trapezową‚ gontem bitumicznym

W zależności od budowy twojego dachu‚ w celu osiągnięcia jak najkorzystniejszego uzysku energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej panele można zamontować w kombinacji zarówno wertykalnej (pionowej)‚ jak i horyzontalnej (poziomej).


CZY ZDAJESZ SOBIE SPRAWĘ JAK WIELE DOBREGO ROBISZ‚ KORZYSTAJĄC Z ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII?

Przede wszystkim dla środowiska. Dzięki Twojej instalacji poziom emisji dwutlenku węgla do atmosfery spada‚ ponieważ zapotrzebowanie na pozyskiwanie energii z paliw kopalnych zmniejsza się. W ten sposób redukujesz efekt cieplarniany i pomagasz światu walczyć ze stale ocieplającym się klimatem.

Ale także dla samego siebie. Energia słoneczna jest najbardziej dostępnym i najpowszechniejszym rodzajem energii odnawialnej na Ziemi. Przestajesz być uzależniony od innych źródeł energii‚ bo posiadasz swoje własne. Nie płacisz za wytworzony przez siebie prąd — Słońce jest przecież całkowicie za darmo. Możesz na tym nawet zarobić: instalacja na Twoim domu zdecydowanie zwiększa jego wartość.CZY NA PEWNO OPŁACA CI SIĘ ZAMONTOWAĆ INSTALACJĘ NA SWOIM DACHU?

Ilość inwestycji na rynku w Polsce stale wzrasta‚ a banki chętnie wspierają inwestujących. Faktem‚ o którym można mówić głośno jest ten‚ że fotowoltaika dziś opłaca się dużo bardziej niż 5 lat temu. Wtedy najpopularniejszymi panelami‚ były te o mocy 250 Wp‚ jeszcze w tamtym roku bardzo powszechne były panele o mocach 330-350 Wp. Teraz‚ od porządnej firmy‚ usłyszysz propozycję mocy ok. 450 Wp z jednego panela. 

Nie można nie wspomnieć o bardzo małej utracie wartości. Panele długo zachowują wysoką wydajność‚ dlatego ich wartość nie spada.

Fotowoltaika to synonim wygody. Jest całkowicie bezobsługowa. Jedyne co musisz zrobić to wygodnie usiąść w fotelu i rozkoszować się darmową energią.


Masz więcej pytań? Wypełnij formularz kontaktowy.